Oszczędzanie powyżej inflacji

Na jakich poziomach jest obecnie inflacja?

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych pokazał wzrost cen aż o 5,9%, porównując wrzesień 2021 do września 2020. Co nadal utrzymuje Polskę na podium krajów z największą inflacją w Europie.

Co oferują banki?

Niestety banki nie przychodzą nam z pomocą, ale to też nie ich wina. Bank, w którym mam konto nadal oferuje jedynie 0,01% na standardowej lokacie. Jest to jedynie kosmetyka, nie efektywne oszczędzanie. Natomiast najwięcej środków (wg. raportu “Struktura oszczędności gospodarstw domowych” publikowanych przez Analizy.pl na koniec grudnia 2020) Polacy mieli zgromadzone na rachunkach bieżących. Leżące na tych rachunkach 783 mld zł traci na wartości.

Obligacje skarbowe – czy wystarczy?

Kupując dziś najkrótsze obligacje indeksowane inflacją, to i tak w pierwszym roku otrzymamy 1,30% a dopiero w następnych latach oprocentowanie będzie wyliczane na podstawie inflacji + 0,75%. Niestety nie mamy pewności ile będzie wynosiła inflacja. W tym przypadku odsetki wypłacane są co roku.

Jakie mamy alternatywy dla oszczędności?

Zostając w gronie alternatyw z niskim ryzykiem jedną z wielu możliwości może być inwestycja w projekty deweloperskie. Nie jest to nic nowego. Zawierając odpowiednie umowy i zabezpieczając się aktem notarialnym możemy w zamian za zainwestowane środki otrzymać ponad 6,5% i to już w pierwszym roku. Nie pojawiła się jeszcze inwestycja oferująca zyski mniejsze niż inflacja. Kapitał zwykle lokujemy na okres ok. 2-3 lat, ale wypłatę zysków otrzymujemy co 3 miesiące.

Leave a Comment