Aktualnie lokaty nie spełniają swojej funkcji. Jak ratować oszczędności?

Za nami kolejny miesiąc, w którym według szybkiego szacunku inflacji GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych urosły o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca i aż 5,4% w porównaniu z sierpniem 2020 roku.

Inflacja r/r „Źródło danych GUS”

Co takie informacje oznaczają dla naszych oszczędności?

W uproszczeniu oznacza to tyle, że za zgromadzone oszczędności możemy kupić mniej.

Inflacja podawana przez GUS łączy w sobie kilka obszarów pomiaru, więc nie wszędzie widać wpływ inflacji. Jednak jednym z namacalnych przykładów jest zmiana cen paliwa do prywatnych środków transportu, która wzrosła w ciągu roku o 28%.

Na jakim poziomie są obecnie lokaty i konta oszczędnościowe?

Obecne oprocentowanie lokaty rocznej, dla 100.000 zł w większości banków w Polsce wynosi od 0.01% do zawrotnych 0.90%. Nie licząc lokat z dodatkowymi warunkami.

Od zysków z lokat odejmijmy jeszcze podatek Belki. Czyli po roku, możemy na lokacie zarobić aż 0,73% na czysto. Co z pozostałymi 4,63% do wyrównania z poziomem inflacji? Tracimy.

Inflacja zmusza oszczędzających do działań.

Niemal codziennie klienci nas pytają co zrobić z pieniędzmi, skoro nie ma sensu wszystkiego trzymać w banku. Kierując się bezpieczeństwem osób, które nam ufają, najpierw analizujemy indywidualną sytuację. Po zabezpieczeniu obecnej i przyszłej płynności finansowej ustalamy z klientem fundamenty koncepcji inwestycyjnej takie jak:
-akceptowane ryzyko
-ilość środków przeznaczonych na inwestycje
-horyzont czasowy i dostępność środków

Nie wiesz co zrobić ze swoimi oszczędnościami, a może chcesz zweryfikować swój plan?

Umów się na darmowe spotkanie, jesteśmy od tego, żeby Ci pomóc.

Leave a Comment