Aktualnie lokaty nie spełniają swojej funkcji. Jak ratować oszczędności?

Za nami kolejny miesiąc, w którym według szybkiego szacunku inflacji GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych urosły o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca i aż 5,4% w porównaniu z sierpniem 2020 roku.

Inflacja r/r „Źródło danych GUS”

Co takie informacje oznaczają dla naszych oszczędności?

W uproszczeniu oznacza to tyle, że za zgromadzone oszczędności możemy kupić mniej.

Inflacja podawana przez GUS łączy w sobie kilka obszarów pomiaru, więc nie wszędzie widać wpływ inflacji. Jednak jednym z namacalnych przykładów jest zmiana cen paliwa do prywatnych środków transportu, która wzrosła w ciągu roku o 28%.

Na jakim poziomie są obecnie lokaty i konta oszczędnościowe?

Obecne oprocentowanie lokaty rocznej, dla 100.000 zł w większości banków w Polsce wynosi od 0.01% do zawrotnych 0.90%. Nie licząc lokat z dodatkowymi warunkami.

Od zysków z lokat odejmijmy jeszcze podatek Belki. Czyli po roku, możemy na lokacie zarobić aż 0,73% na czysto. Co z pozostałymi 4,63% do wyrównania z poziomem inflacji? Tracimy.

Inflacja zmusza oszczędzających do działań.

Niemal codziennie klienci nas pytają co zrobić z pieniędzmi, skoro nie ma sensu wszystkiego trzymać w banku. Kierując się bezpieczeństwem osób, które nam ufają, najpierw analizujemy indywidualną sytuację. Po zabezpieczeniu obecnej i przyszłej płynności finansowej ustalamy z klientem fundamenty koncepcji inwestycyjnej takie jak:
-akceptowane ryzyko
-ilość środków przeznaczonych na inwestycje
-horyzont czasowy i dostępność środków

Nie wiesz co zrobić ze swoimi oszczędnościami, a może chcesz zweryfikować swój plan?

Umów się na darmowe spotkanie, jesteśmy od tego, żeby Ci pomóc.

Udostępnij

Share on facebook
Share on email
Inwestycje

Oszczędzanie powyżej inflacji

Na jakich poziomach jest obecnie inflacja? Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych pokazał wzrost cen aż o 5,9%, porównując wrzesień 2021 do września 2020. Co

Oszczędności

Dożywotnia emerytura nie tylko z ZUS-u

Sprawdziłeś jaki % wynagrodzenia prognozuje Ci wypłacać ZUS w przyszłości i zastanawiasz się, czy można coś z tym zrobić? Unikając coraz popularniejszego clickbait-u odpowiedź chcemy

Umów się na konsultację

Odpowiadamy w przeciągu 24h.